Бензините поевтинуваат: РКЕ ги соопшти новите цени на горивата

За половина денар се намалува цената на бензините од ноќеска на полноќ, соопшти Регулаторната комисија за енергетика.

Со тоа, од полноќ, новата цена на Еуросупер БС-95 ќе изнесува 67 денари за литар, а Еуросупер БС-98 ќе се продава по цена од 69 денари за литар. Новата цена на дизелот ќе биде 56,5 денари за литар.

Екстра лесното масло за домаќинство се намалува за еден денар и неговата нова цена ќе биде 45,5 денари за литар.

Малопродажната цена на мазутот се намалува за 0,818 денари за килограм во однос на претходно утврдената цена и согласно тоа ќе се продава по цена од 35,393 денари за килограм.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

You cannot copy content of this page