Adminisrator™

 1. На крајот од бранот, сината и црвената линија повторно ќе се сретнат

  30.08.2021. На дијаграмите се прикажани, во соодветен размер, вкупниот број а случаи, броевите на починати и оздравени од почетокот на летниот бран на Делта сојот до вчера, 29.08.2021.

  На првиот дијаграм гледаме дека вкупниот број на починати многу блиску го следи вкупниот број на на дијагностицирани, 7 дена претходно. Оттука го определуваме просечниот временски интервал од дијагностицирањето до смртниот исход, кој во македонски услови изнесува само 7 дена.
  Знаејќи, од
  ...
  Kategorije
  Uncategorized
 2. Не користете ветеринарски лекови против Ковид, не сте коњи
  Американската Агенција за храна и лекови побара од граѓаните да престанат да користат ветеринарни лекови за лекување на Ковид-19. Ова предупредување дојде откако забележани неколку случаи каде пациенти биле хоспитализирани по користење на лекот ивермектин.
  -Не сте коњи, не сте крави. Серизоно, престанете, напишаа од ФДА на нивниот Твитер профил.
  ...
  Kategorije
  Uncategorized
 3. Следува потоп – научниците со предупредува е за климатските промени


  На Европа ѝ се закануваат големи поплави, како оние што неодамна ги погодија Германија и Белгија, а опасноста од излевање е зголемена за девет пати, предупредија научниците.
  Најмалку 190 луѓе загинаа во големите поплави во западна Германија во јули, додека 38 лица загинаа во Белгија.
  Научниците предупредуваат, во неодамна ...
  Kategorije
  Uncategorized
 4. Пулмологот д-р Марјан Балоски вели дека Делта сојот е ризик за младите

  Пулмологот д-р Марјан Балоски вели дека Делта сојот е ризик за младите на возраст од 18 до 30 години. Тој во изјава за ТВ 24 рече дека симптомите на оваа варијанта се поинакви, но само на почеток, а потоа состојбата драматично се влошува.
  - Во почетокот можете да имате главоболка, кивавица, течење на носот и да помислите сте седеле под клима или сте возеле со отворен прозорец, или ...
  Kategorije
  Uncategorized
 5. Родителство во време на пандемија

  ---::::Родителство во време на пандемија::::---

  -Знам дека претерувам, но со секој нов дневен извештај за големиот број на Ковид пациенти во мене се буди лутина и безнадежност. Пред неколку ноќи, додека чекав во аптека да купам лекови, прочитав известување дека е исполнет капацитетот во многу
  ...
  Kategorije
  KOLUMNI
Strana 1 od 7 123 ... PoslednjaPoslednja