УХМР СО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ДО СИТЕ: Ова да го избегнувате вечерва, еве што следува во Македонија!

Најмногу дожд наврна во Охрид и Дебар, а снежна покривка има на Попова Шапка.

Според информациите на УХМР во Охрид се наврнати 26 л/м2, 22 во Дебар, 19 Претор и Пожаране, 18 Берово, 17 Битола и Крушево, 14 Прилеп, 12 Струмица и Дојран, 11 Демир Капија, девет Тетово, осум Крива Паланка и Штип, шест Скопје-Зајчев Рид, четири Куманово и два Скопје-Петровец.

На Попова Шапка висината на снежната покривка утрово изнесува 46 сантиметри.

Утринската температура во целата земја била над нула. Во Крива Паланка, Тетово и Крушево се измерени нула степени,,еден во1 Скопје-Зајчев Рид, Дебар,и Куманово, два Скопје-Петровец, Штип и Берово, три Битола и Прилеп, четири Демир Капија Струмица, пет Охрид, Гевгелија, Дојран и осумстепени во Претор.

Во текот на ноќта и утрово времето е облачно, со врнежи од дожд. Утрово појава на магла има во кривопаланечкиот регион.

Во текот на денот ќе се задржи облачно со врнежи од дожд. Врнежите пообилни ќе бидат во северните и северозападните делови каде локално се очекува да наврнат и над 30 л/м2. Врнежите повремено ќе бидат поројни, проследени со засилен ветер, кој на места ќе достигнува брзина и над 70 км/час.

Максималната температура ќе биде во интервал од 5 до 13 степени.

Во Скопје, облачно со врнежи од дожд. Максималната температура ќе достигне до 6 степени.

После синоќешните врнежи зголемен е водостојот на повеќето реки низ земјава, а кај дел од нив има и значително високи водостои. Според најновите информации од хидролошките станици, зголемен е водостојот на реката Треска, кој се очекува и натаму да продолжи да расте, така што предупредуваме на можни локални излевања во тој речен слив, информира Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР).

– Исто така зголемен е и водостојот на Пчиња кај Катлановска Бања и предупредуваме на можност од локални излевања на Пчиња, вклучително и на нејзините притоките (Кумановска и Крива) и суводолиците во тој слив. Зголемен е и водостојот на Црна Река во Новаци кој се очекува и понатаму да продолжи да расте и постои можност од локални излевања на нејзините помали притоки и суводолици. Константно е висок водостојот на Радика, Сатеска и на останатите реки во западниот дел од земјата, каде останува опасноста од нивно излевање, посочуваат од УХМР.

Во вечерните часови и за време на ноќта се најавуваат нови врнежи. Можност од локални излевања, според УХМР, за време на ноќта има и во сливот на реката Црн Дрим, Кичевскиот регион, Тетовско-Гостиварскиот регион и Полошката котлина.

Од УХМР предупредуваат на крајно претпазливо движење покрај реките и суводолиците низ земјава поради опасност од нивно излевање.

Ne možete da kopirate sodržina na ovaa stranica žastitena od prezemanje na informacija Adminisrator™